![Prod hadassah bimko captain winterbottom and dr ruth gutman 768x511 300x200](https://wjc-dev.imgix.net/about-holocaust/assets/HXM-w6H5/prod-hadassah-bimko-captain-winterbottom-and-dr-ruth-gutman-768x511-300x200.jpg?auto=format&fit=crop&fm=jpg&h=480&lossless=true&q=60&w=750)
În decembrie 1944, 149 de copii evrei olandezi, ai căror părinți fuseseră deportați altundeva, au fost lăsați lângă una dintre cazărmile femeilor din lagărul de concentrare din Bergen-Belsen din Germania. Un grup de femei deținute i-au luat pe copii înăuntru și au decis să aibă grijă de ei.
Sub conducerea unei femei evreice stomatolog din Polonia, dr. Hadassah (Ada) Bimko (mai târziu Rosensaft), grupula înființat o casă pentru copii în două dintre cazărmi, unde au adunat și alți copii din diferite țări. În ciuda supraaglomerării, a foametei, a condițiilor igienice îngrozitoare și a unei epidemii violente de febră tifoidă, femeile au ținut în viață 149 de copii evrei în timpul iernii grele din 1944-45 până când Bergen-Belsen a fost eliberat la 15 aprilie 1945.